הנדסת מים – מה זה בעצם? ולמה זה חשוב?

הנדסת מים עוסקת באופן האינטראקציה של מים עם כל ההיבטים של הסביבה הבנויה והטבעית. מהנדסי מים בוחנים את האופן שבו מערכות טבע כמו נהרות, שפכים וחופים מתנהגות, כמו גם מבצעים תכנון תשתיות לאחסון וכיוון מים.

החשיבות והשימוש במים עבורנו

 

מים הם הדרישה הבסיסית לחיים: הם חשובים יותר מאוכל, מחסה, אור או חום – המים הם מקור החיים.

98% מהמים בכדור הארץ (המוערכים ב 326 מיליון טריליון גלונים) מאוחסנים בים ומלוחים מכדי שנוכל להשתמש בהם. מבין 2% הנותרים שהם טריים, 1.6% נעולים בקרח ובקרחונים קוטביים. 0.4% הנותרים הם המים העומדים לרשותנו. vמים נמצאים בנהרות ומאוחסנים מתחת לאדמה, הם צפים באוויר כאדים, נמצאים על צמחים ועצים, בבעלי חיים וכמובן בבני האדם.

אז מדוע הנדסת מים חשובה כל כך עבורנו?

מנקודת מבט טכנית, הנדסת מים היא בעצם ניהול כל חלק של מחזור המים, החל מטיפת המים הנושרת מתוך ענן כגשם עד לנקודה בה היא מצטרפת לים. מטרת הנדסת המים היא למקסם את השימוש במים ראויים כמשאב סופי ויקר.

מהנדסי מים אחראיים על עיצובים ותכנונים של תשתיות ומערכות שנועדו לתמוך בסביבות טבעיות, אקולוגיות ובנויות מעשי ידי אדם כאחד. הנדסת מים משתרעת על הפן התיאורטי והמעשי. מהנדס מים מכין חישוב היפותטי של תרחישים מרובים בהם מעצבים תנועות המים בעזרת משתני מפתח כגון אלמנטים של עיצוב ונפח המים.

הפלטפורמות האפשריות שבהן מהנדסי מים עוסקים הן בסביבה הקשורה לפיתוח וניהול משאבי מים. עליהם לבצע ניתוח תפוקה  וכמו כן עליהם להתמקצע בתחום ההידרולוגיה ושטף זרימה, הידראוליקה בנהר, תכנון מבנים הידראוליים כמו סכרים, מנהרות ותחנות משאבה, שירותי מים, איכות מים וטיפול במים, וכמובן הנדסת חוף ונמל.

אנו בחברת "הידרומודול" מתמחים במגוון אספקטים בתחום הנדסת המים כגון תכנון והנדסה של תשתיות, ניהול נכסים, הפחתת שיטפונות, ניהול מים בר-קיימא, אסטרטגיות מים (באזורים טבעיים או באזורי מבנים), מחקר וייעוץ מקצועי.

במידה וגם אתם זקוקים לייעוץ, הכוונה או הקמת פרויקט הדורש מומחיות של מהנדסי מים – אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר באתר האינטרנט שלנו.